Kategorie
Uncategorized

Wizyta partnerska w gminie Borken

W ostatni weekend 22-24 września delegacja Izabelińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast i Gmin w składzie: Hanna Kwietniewska, Joanna Tołczyk, Jerzy Sternicki, Wojciech Przepiórkiewicz i Tymoteusz Grzybowski, razem z przedstawicielami władz gminy: panią wójt Dorota Zmarzlak oraz sekretarzem gminy panią Agatą Bartoszewicz odbyli wizytę partnerską na zaproszenie gminy Borken – Hessen.

Pretekstem do odnowienia kontaktów po trzyletniej przerwie spowodowanej epidemią COVID oraz zeszłorocznym zamieszaniem po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, była organizacja przez Borken tradycyjnego jarmarku (w tym roku odbyła się 12 edycja) pod nazwą „Wecke udn Worschmarkt im Borkener” do którego nasze Stowarzyszenie zostało zaproszone.

Delegacja została bardzo gorąco powitana przez władze Borken – burmistrza pana Marcela Pritscha oraz przewodniczącego rady miasta pana Michaela Webera.

W niedzielę odbył się jarmark w którym swoje produkty prezentowali okoliczni producenci wędlin i innych produktów spożywczych. Gminy partnerskie Borken posiadały również swoje stoiska gdzie oferowano lokalne produkty oraz prowadzono akcje promocyjne atrakcji związanych z reprezentowanymi miejscowościami.

Stoisko Izabelina cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, szacuje się że w niedzielnym jarmarku wzięło udział 8-10 tysięcy  mieszkańców Borken i okolicznych miejscowości.

Borken to to miasto historyczne lokowane w XIV wieku, najstarsze budynki pochodzą z XV i XVI wieku. W okolicach Borken to również miejscowośc o bogatej tradycji górniczej: w okolicach wydobywano wegiel brunatny w 16 kopalniach odkrywkowych i głębokich.

W sobotę zwiedzaliśmy muzeum górnictwa węglowego. Muzeum usytuowane jest w najstarszym budynku miasta. Uczestnicy wzięli też udział w imprezie organizowanej przez fanów kolei – powitaniu pasażerskiego pociągu parowego, który przyjechał z Frankfurtu.

Podkreślić należy, że nasza delegacja była wszędzie witana z dużą serdecznością. Spotykane osoby często wspominały wizyty w Izabelinie sprzed paru lat i obiecywały udział w przyszłych imprezach organizowanych wspólnie.