Gmina Borken

Miasto Borken, stolica gminy o tej samej nazwie, mieści się w Hesji w środkowych Niemczech. W gminie mieszka 13 tysięcy mieszkańców, w samym Borken 5 tys.

Historia

Pierwsza wzmianka o Borken pojawiła się w VIII wieku w dokumentach klasztornych, Miejscowość stała się wkrótce centrum regionu a w 1317 roku uzyskała prawa miejskie. Borken wielokrotnie stawało się ofiarą konfliktów zbrojnych. Było niszczone i plądrowane od Średniowiecza, przez wojnę trzydziestoletnią po I i II wojnę światową.

Wraz z początkiem XX wieku oraz rozwojem elektryczności, w rejonie Borken rozpoczęła się intensywna eksploatacja złóż węgla brunatnego.Szczyt rozwoju górnictwa w rejonie Borken przypadał na pierwszą połowę lat 70, dwudziestego wieku. Tragiczny wypadek z 1 czerwca 1988 roku doprowadził do zamknięcia kopalni i zaprzestania wydobycia węgla brunatnego.

Warto zobaczyć

Stary sąd urzędowy (Altes Amtsgericht) – najstarszy budynek w Borken, pochodzący z roku 1473, obecnie mieści się w nim centrum kulturalne z biblioteką miejską, salami konferencyjnymi i kawiarnią.

Wieża ciśnień (Wasserturm) – symbol miasta, na jej szczycie znajduje się restauracja, skąd można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Ratusz (Rathaus) – jest siedzibą samorządu gminy, regularnie odbywają się tam koncerty i wystawy. Kościół św. Michała ( St. Michael Kirche) – z malowidłami ściennymi z przełomu XV i XVI wieku.

Krzyż cesarski (Kaiserkreuz) – gotycki krzyż, wzniesiony na pamiątkę zamordowania księcia Fryderyka von Braunschweig/Wolfenbuttel 5 czerwca 1400 roku.

Stara elektrownia – miejsce wystaw i imprez masowych, w każdą 2 i 4 niedzielę miesiąca odbywa się tam pchli targ, istnieją też 3 dyskoteki.

Heskie Muzeum Wydobycia Węgla Brunatnego (Hessisches Braunkohle Bergbaumuseum Borken) – można w nim obejrzeć ekspozycję ukazującą 400 lat historii wydobycia węgla brunatnego w Hesji.

Muzeum Górnictwa Odkrywkowego (Freilichtmuseum – Themenpark) – ekspozycja obejmuje maszyny i lokomotywy górnicze, prezentowany jest także sposób działania dawnej elektrowni.

Miasta partnerskie

Borken jest miastem otwartym na innych. Ma podpisane umowy o partnerskiej współpracy z 7 miastami: Haucourt-Moulaine-St.Charles, Meru, Noailles ( wszystkie Francja), Huttschlag (Austria), Teuchem (Niemcy), wioską dziecięcą Koszeg (Węgry) oraz Izabelinem.

Przemysł

Borken, przez prawie wiek było ośrodkiem górniczym. Era górnictwa zamknięta została ostatecznie w marcu 1993 roku. Tereny dawnych kopalni zostały poddane rekultywacji i w ich miejscu zostały utworzone 3 jeziora. Mimo to, w mieście w dalszym ciągu widoczne są ślady przemysłowej przeszłości.

Rekreacja

Po zaprzestaniu eksploatacji złóż węgla brunatnego, głównym atutem Borken stały się jego walory turystyczno-rekreacyjne. Na terenach zniszczonych przez przemysł górniczy powstały trzy jeziora o łącznej powierzchni ponad 250 ha. Borkener See, jezioro oligotroficzne, wraz z przylegającymi terenami tworzy rezerwat przyrodniczy. Stockelache See to jezioro kąpielowe z piaszczystymi plażami, 50-piętrową zjeżdżalnią, fontannami, boiskami do siatkówki, placami zabaw, itp. Singliser See jest jeziorem do żeglugi i windsurfingu. W planach jest utworzenie do 2010 roku czwartego jeziora, Gombether See, projektowanego na zbiornik rekreacyjny.