Dożynki w Mickunach

W ramach działalności statutowej, Izabelińskie Stowarzyszenie Miast i Gmin otrzymało zaproszenie na uroczystości związane ze Świętem Plonów Samorządu Rejonu Wileńskiego w dniu 16 września br. w parku w Skaidiszkach, w gminie Niemież, na Litwie.

Rozpoczęto je w samo południe mszą świętą. Przygotowano mnóstwo atrakcji dla dzieci, a na dorosłych czekały kramy oferujące sztukę ludową. Wydarzenia zostały urozmaicone konkursami, występami zespołów artystycznych i poznawaniem smaków litewskich potraw.

Uroczystości dożynkowe, poprzedziło spotkanie nowo wybranego mera samorządu rejonu wileńskiego Roberta Duchniewicza z licznymi delegacjami z Polski, w tym z Izabelina. Powitanie odbyło się w pięknie  odrestaurowanym pałacu w Glinciszkach, gdzie mieści się biblioteka oraz miejscowy dom kultury.

Z dostępnych ekspozycji dowiedzieć się można o historii tego budynku i o losach jego właścicieli – rodzinie Jeleńskich. Budynek jest położony w parku, nad jeziorem Szyrwis, a obok pałacu rośnie ogromny dąb liczący około 600 lat, który ma 28 metrów wysokości i 7,65 metra w obwodzie.

Dodatkową atrakcją stało się wieczorne zwiedzanie Wilna, którego mieszkańcy świętują w tym roku 700-lecie założenia miasta.

Mamy nadzieję, na kolejne wizyty w gminie Mickuny, oraz na wizytę jej mieszkańców w Izabelinie.