Borken

Wurstmarkt 2013 w Borken z udziałem delegacji z Izabelina

W dniach 27 – 30 września 2013 r. 10 – osobowa delegacja z Izabelina (członkowie Izabelińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast i Gmin oraz dwóch pracowników z Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego) przebywała w gminie partnerskiej w Borken (Hesja w Niemczech) na zaproszenie tamtejszego burmistrza Bernda Hesslera. Celem naszej wizyty było przede wszystkim aktywne uczestnictwo w tamtejszym dorocznym festynie Wurstmarkt (Święto Kiełbasy), czyli prezentacja i sprzedaż, podobnie jak delegacje z innych regionów Niemiec oraz innych krajów tj. Francji oraz Węgier, naszych wyrobów spożywczych, przede wszystkim wędlin.

W dniu poprzedzającym to wydarzenie tj. 28 września 2013 r. braliśmy udział w specjalnie przygotowanej dla nas całodziennej wycieczce do pobliskiego dużego (około 200 tys. mieszkańców) miasta Kassel, które jest słynne na całym świecie ze względu na odbywający się w nim, już od połowy lat 50 – tych XX w. co 4-5 lat, międzynarodowy festiwal sztuki współczesnej „Documenta”. Podczas objazdu autokarem po tym mieście zostaliśmy szczegółowo zapoznani z jego interesującą i burzliwą historią m. in. modernizacyjnymi dla Kassel skutkami napływu hugenotów w XVII w. Poinformowano nas również, że podczas tzw. nalotu dywanowego w 1943 r. to miasto zostało przez aliantów zniszczone w ponad 90 %, a następnie w całości odbudowane w stylu nowoczesnym. Spacerując po największym parku krajobrazowym w Europie tj. Wilhelmshöhe, który mieści się właśnie w Kassel i został w bieżącym roku wpisany na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO, dotarliśmy do monumentalnego pomnika Herkulesa oraz efektywnego zespołu fontann oraz kaskad. Odbyliśmy również wizytę w klasycystycznym pałacu na terenie tego parku, w którym zwiedziliśmy wystawę sztuki z epoki antyku oraz galerię malarstwa holenderskiego oraz niemieckiego.

Natomiast przez całą niedzielę 29 września 2013 r. podczas jarmarku Wurstmarkt sprzedawaliśmy polskie wyroby wędliniarskie (kabanosy z różnymi dodatkami i przyprawami oraz inne rodzaje tradycyjnych kiełbas) na naszym stoisku mieszczącym się na głównym rynku w Borken. Oferowaliśmy również pamiątki z polskimi motywami ludowymi tj. serwetki, długopisy oraz zakładki do książek. Ponadto na naszym stoisku można było otrzymać w prezencie różnorodne materiały promocyjne o gminie Izabelin m. in. mapy oraz pocztówki i foldery reklamowe, które zachęcały o wizyty w Kampinoskim Parku Narodowym.

Trzy młode osoby z naszej delegacji wystąpiły podczas Wurstmarkt w tradycyjnych polskich strojach ludowych tj. łowickim i krakowskim, co stanowiło dodatkową atrakcję oraz zachęcało uczestników tego jarmarku tj. mieszkańców Borken i okolic do odwiedzin stoiska z Izabelina. Co istotne, to podobnie jak podczas jarmarku brocante (jarmarku staroci) w Meru we Francji w czerwcu br., udało nam się wzbudzić sympatię oraz zainteresowanie naszą kulturą i kuchnią zarówno wśród rdzennej niemieckiej społeczności lokalnej, jak wywołać sentymentalne wspomnienia u zapoznanych kilku osób o polskim pochodzeniu. Mieliśmy również okazję spróbować słynnej kiełbasy z Borken, w która w tegorocznym międzynarodowym konkursie wędliniarskim zdobyła pierwsze miejsce aż w 60 kategoriach – jej wspaniały smak, podobnie jak pozytywne wrażenia z całego pobytu w niemieckiej gminie partnerskiej, pozostaną długo w naszej pamięci!

Irena Windyga

PIC_0404PIC_0405PIC_0469

  • Linked In
  • Google