Borken

Wizyta gmin partnerskich Czerwiec 2014

W pażdzierniku 2013 delegacja gminy Izabelin zaprosiła obie gminy partnerskie: Borken w Niemczech oraz Meru we Francji do złożenia wizyty w Polsce, w Izabelinie.
Zaproponowaliśmy, aby wspólny pobyt był okazją do zaprezentowania naszej, rodzimej kultury. Program obejmował by: koncerty, udział w przedstawieniu operowym, zwiedzanie muzeów, zabytków architektury. Nasze nietypowe zaproszenie spotkało się z bardzo silnym odzewem ze strony zaproszonych. Nie spodziewaliśmy się tak wielu chętnych, a jednak w czerwcu delegacje były wyjątkowo liczne. Grupa niemiecka liczyła 24 osoby, grupa z Francji 19 osób, razem 43 gości.
Dzięki pomocy wielu mieszkańców Izabelina zdołaliśmy każdemu zapewnić locum w rodzinach. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy mimo swoich obaw zdecydowali się użyczyć gościny członkom delegacji. Otworzyli przed nimi swoje domy i serca. Z wielu rozmów przeprowadzonych po odjeździe gości, wiem, że zostały nawiązane bardzo bliskie kontakty, rodziny goszczące otrzymały zaproszenie do rewizyty w Niemczech i we Francji. Mam nadzieję, że w wielu przypadkach będzie to początek nowych znajomości a może przyjaźni?
Program, który przygotowaliśmy, również sprawdził się w stu procentach. Pierwszego dnia, przed południem grupa niemiecka zwiedziła Łazienki Królewskie, park, podziwiała Pałac na Wyspie, niestety tylko z zewnątrz, ponieważ obecnie trwa remont wnętrz pałacowych. Po południu goście spacerowali po Starym Mieście, a wieczór zakończyli obejrzeniem spektaklu ” Wesele Figara” w Warszawskiej Operze Kameralnej. Opera zrobiła ogromne wrażenie, goście podkreślali wspaniałe głosy, dobrą akustykę, przepiękne stroje i dekoracje sceniczne.
Następnego dnia, w sobotę rano połączone delegacje z obu krajów Francji i Niemiec, oraz kilka osób towarzyszących udało się na zwiedzanie Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzeum mieści się w dawnym pałacu Ostrogskich, przepięknie położonym na skarpie wiślanej. Obecnie jest to najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie. Układ pomieszczeń ekspozycji powodował, że każdy zwiedzający mógł oglądać zgromadzone pamiatki we własnym tempie, a informacje były przekazywane przez audiobooka.
Po zakończonym zwiedzaniu, cała grupa udała się na wspólny posiłek w karczmie „Biesisko”, w Izabelinie. Wieczorem na gości czekała kolejna atrakcja. O godzinie 19:00 w Centrum Kultury Izabelin wzięliśmy udział w koncercie „Anima Music Festival”, zorganizowanym z okazji trwającego w Polsce roku Oskara Kolberga – etnografa i muzyka promującego polską kulturę ludową. Dla nas ciekawa była też informacja, że Oskar Kolberg, człowiek kochający Polskę miał ojca NIemca i matkę Francuzkę. Było coś symbolicznego w tym koncercie, któremu patronował Oskar Kolberg, utwory wykonywali młodzi lub bardzo młodzi artyści z wielu krajów Europy, a publiczność polsko-niemieco-francuska oklaskiwała wykonawców.
W niedzielę rano pożegnaliśmy gości z Borken, a delegacja francuska wraz z wójtem gminy Witoldem Malarowskim udała się do Palmir, aby zwiedzić Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry oraz cmentarz. W rolę przewodnika, z powodzeniem wcielił się wójt naszej gminy, a tłumaczem była p. Katarzyna Renaud, członkini ISPMiG.
Goście z Francji byli głęboko poruszeni historią tego miejsca, wyciszeni, jednocześnie pełni podziwu dla postawy miejscowej ludności i leśników, którzy z narażeniem życia starali się zaznaczać miejsca kaźni, aby nie uległy zapomnieniu.
Po obiedzie, delegacja z Meru i osoby towarzyszące udały się na ostatnią wycieczkę do Wilanowa. Zwiedziliśmy ogrody królewskie, wspaniale utrzymane, goście fotografowali przepiękne okazy róż w rosarium, z zainteresowaniem wysłuchali historii pałacu w Wilanowie a zwłaszcza informacji o królowej Marysieńce.
Dzień zakończyliśmy wysłuchaniem koncertu pieśni i arii W.A. Mozarta, z towarzyszeniem fortepianu, w sali białej pałacu w Wilanowie.
Poniedziałek, ostatni wspólny poranek, obustronne podziękowania, pożegnania na lotnisku w Modlinie….
Dobrej podróży i do następnego spotkania.

  • Linked In
  • Google