Informacyjne

Pikieliszki – dożynki na Litwie 2014

Pod koniec września delegacja mieszkańców gminy Izabelin gościła z wizytą w zaprzyjaźnionej gminie Mickuny na Litwie. Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w tradycyjnych dożynkach starostw rejonu wileńskiego, które odbyły się już po raz dziewiętnasty w parku zabytkowego dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Pikieliszkach.

Dożynki w Pikieliszkach, to bardzo ważne święto dla litewskiej Polonii. Każdego roku, w trzecią sobotę września zjeżdża się tu kilka tysięcy Polaków zamieszkujących gminy rejonu wileńskiego. W skład rejonu wileńskiego wchodzą 23 gminy, w sumie kilkaset wsi. Ponad 52 % mieszkańców rejonu to Polacy. Najwięcej, bo aż ponad 80% ludności polskiej zamieszkuje gminę Ławryszki. Oprócz Polaków Wilenszczyznę zamieszkują Litwini, Rosjanie i Białorusini.

Wielobarwną mieszankę kulturową widać tu i słychać na każdym kroku. Wileńskie tradycje nieodmiennie zachwycają gości z Polski, którzy na dożynki w Pikieliszkach przyjeżdżają bardzo licznie. Niektórzy, jak mieszkańcy gminy Izabelin, są już od dawna zaprzyjaźnieni z poszczególnymi starostwami rejonu wileńskiego i realizują wspólne projekty. Delegacja z Izabelina uczestniczy w Święcie Plonów już od kilku lat. Naszą obecnością staramy się wspomóc rodaków z Litwy, sprawić, że w tym ważnym dniu patriotycznego święta czują się częścią Polski. Na każdym kroku czuliśmy, jak to wsparcie jest im potrzebne i jak bardzo je doceniają.

Dożynki w Pikieliszkach jak co roku zachwyciły bogactwem kolorów, kwiatów, ludowych strojów i niezwykłą urodą przygotowanych stoisk i kompozycji z płodów rolnych. Uroczystość tradycyjnie rozpoczął barwny korowód dożynkowy, w którym 23 starostwa zaprezentowały wieńce i złożyły dary na ręce Marii Rekść, mer rejonu wileńskiego.

Gminy przygotowały piękne stoiska, skomponowane z płodów rolnych. Specjalna komisja, której zadaniem było wyłonić najpiękniejsze i najbardziej fantazyjne, miała bardzo trudne zadanie. Każde stoisko było oryginalne i niepowtarzalne. Bawiących na dożynkach przedstawiciele gmin zapraszali na darmowe poczęstunki. Można było spróbować wielu smacznych produktów i dań – chleba pieczonego w piecu, sera, wędlin, wspaniałych ciast – wszystko domowego wyrobu.

Ważnym akcentem dożynek była msza dziękczynna za bogate plony. Goście mieli okazję podziwiać też występy zespołów ludowych z całego rejonu wileńskiego oraz z Białorusi i Niemiec.
Jak co roku byliśmy zachwyceni klimatem, urodą stoisk i bogactwem tradycji, którą nasi rodacy z Litwy wciąż pielęgnują. Święto Plonów pokazało również słynną dawną wileńską gościnność, której mieszkańcy rejonu wileńskiego hołdują w myśl staropolskiego przysłowia „Gość w dom, Bóg w dom“.

Wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień. Na pewno z ogromną przyjemnością pojedziemy odwiedzić naszych rodaków na Litwie również w przyszłym roku!

Katarzyna Renaud

Fot. Katarzyna Renaud

Poniżej znajdą Państwo artykuł do pobrania w formie pliku pdf

Dożynki w Pikieliszkach 2014

IMG_0938IMG_0931IMG_0929IMG_0928IMG_0927IMG_0925IMG_0914IMG_0906IMG_0904IMG_0901IMG_0900IMG_0899IMG_0897
  • Linked In
  • Google